hanumanasana_s

dlaczego joga?

24 września 2017

Żyjemy w trudnych, skomplikowanych czasach, gdzie rządzą maszyny, technologia i pieniądze. Jesteśmy często tak mocno zachłyśnięci tym wszystkim, że sami zaczynamy działać jak roboty – bez udziału świadomości. Nasze ciało jest dla nas tak na prawdę obce, wszystkie ruchy, gesty i reakcje są automatyczne. Odkąd tylko rano otwieramy oczy już wiemy co musimy zaraz zrobić: wstać, umyć się, zjeść śniadanie i zająć się obowiązkami. Nie pozwalamy sobie nawet na chwilę przyjemności i refleksji, chociażby widok wstającego słońca za oknem, przyjemność z porannego rozciągania, które nasze ciało podpowiada nam każdego rozpoczętego dnia czy nawet uczucie miękkiego dywanu pod stopami.

Joga uczy nas świadomego ruchu i świadomego bycia TU I TERAZ. Świadomy ruch to to, czego dzisiejszy świat potrzebuje najbardziej. Przestaliśmy rozumieć siebie i innych, coraz częściej cierpimy na przeróżne choroby, problemy z układem pokarmowym prawie nikomu nie są już obce, a bóle kręgosłupa i stawów dotyczą coraz młodszej części społeczeństwa. Życie w ciągłym biegu, pod ogromną presją otoczenia daje coraz bardziej o sobie znać. Czy właśnie do tego ma dążyć rozwój cywilizacyjny?

Ciągle chcemy więcej i więcej, ciągle przemy do przodu. Lekarstwem jest joga, która uczy jak się zatrzymać. Która pozwala spojrzeć na siebie od wewnątrz. Dzięki asanom poznajemy na nowo swoje ciało i zaczynamy słuchać co ma nam do powiedzenia. Nie trzeba być uczonym lekarzem, żeby wiedzieć Czego mi potrzeba? Wystarczy odrobina skupienia, koncentracji, systematyczności i cierpliwości aby odnaleźć to co utraciliśmy w biegu. Asany i pranajama (ćwiczenia oddechowe) oczyszczają nasze ciało i umysł. Pozwalają naprawić nie tylko fizyczną sprawność ale także osiągnąć całkowitą równowagę na poziomie zarówno mentalnym, fizycznym jak i duchowym. Osiągnięcie takiej równowagi to prawdziwe zdrowie.

Jestem pewna, że każdy, nawet najbardziej zapracowany i zawalony obowiązkami człowiek jest w stanie wygospodarować kilkanaście minut na poranną pranajamę i 1,5 godziny na wieczorną praktykę. Po wielu udokumentowanych badaniach dowiedziono, że osoby praktykujące jogę regularnie, o wiele lepiej radzą sobie ze stresem niż osoby niepraktykujące. Joga odblokowuje nie tylko nasze stawy i mięśnie ale również poszerza nasze pole widzenia, dając więcej możliwości rozwiązywania problemów. Każdy jogin poddany nawet gwałtownemu stresowi zareaguje inaczej niż osoba niepraktykująca jogi.

Praktyka jogi nie jest łatwa, ale nie należy się zniechęcać. Początkowo wykonywanie asan przynosi dużo bólu oraz zmęczenia. Niektóre pozycje wydają nam się nienaturalne, bo nasze ciało nabrało niestety niezdrowych nawyków i nie będzie łatwo się ich pozbyć. Tylko zdyscyplinowana i wytrwała praktyka przyniesie efekty. Jeśli chcesz na prawdę poprawić swój stan zdrowia, musisz pokonać słabości ciała i ducha, ponieważ joga to praca, która wzmacnia człowieka na każdym poziomie.

Początkowa praktyka musi odbywać się pod okiem doświadczonego nauczyciela, który poprawi błędy i skoryguje Cię w asanie. Jest to niezbędne, ponieważ większość nowych adeptów nie zna swojego ciała i swoich możliwości. Zależnie od możliwości ten początkowy okres może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy systematycznej praktyki. Ale, zgodnie ze starym wedyjskim powiedzeniem: „To co na początku gorzkie, staje się w końcu słodkim nektarem”.

Gorąco zachęcam do rozpoczęcia praktyki – Karo

 

karo

Nauczycielka jogi z Tychów, miłośniczka zdrowego stylu życia, jogi oraz spontanicznych przygód.

RELATED POSTS