czyli praktyka własna

Zacznij swoją domową praktykę!

do sekwencji1

Samodzielna praktyka, nawet jeśli trwa tylko kilka minut każdego dnia, pomoże wejść Ci głębiej w asany niż jedna długa praktyka raz w tygodniu. Ćwiczenie jogi w domu może więc Cię wzmocnić, a czas spędzony z samym sobą podziała ożywiająco zarówno na Twoje ciało jak i umysł. Jednak jeśli w ciągu dnia oczekujesz od siebie zbyt wiele, może się okazać że Twoja samodzielna praktyka będzie dla Ciebie kolejnym obciążeniem. Zanim więc rozpoczniesz ćwiczyć w domu, dokładnie rozważ ile czasu masz do dyspozycji tylko dla siebie każdego dnia. Policz godziny pracy, zadania domowe i rodzinne obowiązki i spróbuj rozsądnie dopasować praktykę jogi do swojego życia.

Rozpocznij od kilku minut każdego dnia, wybierz dwie lub trzy swoje ulubione pozycje. Kiedy będziesz w stanie praktykować trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny, możesz wybrać jedną z sekwencji dostępnych na tej stronie. Osoby, które praktykują już dłużej gorąco zachęcam do praktyki własnej 5 razy w tygodniu – przez 3 dni po 30 minut i 2 dni przez co najmniej godzinę. To pozostawia jeden dzień na praktykę w grupie z nauczycielem oraz jeden dzień na kompletny odpoczynek. Jeśli praktykujesz w grupie częściej niż raz w tygodniu – to odpowiednią ilość dni odejmij od praktyki własnej.

Jest taki piękny cytat: „Joga jest fontanną młodości. Jesteś tak młody, jak twój kręgosłup jest elastyczny” Boba Harpera, który nawiązuje do tradycyjnej jogi mówiącej o tym, że energia życiowa mieszka i jest chroniona przez kręgosłup. Praktyka własna pomoże Ci rozwijać siłę i elastyczność kręgosłupa stopniowo zwiększając Twój zakres ruchu. Wykonując podczas tygodnia na przemian sekwencje to ze skłonami w przód, to z wygięciami do tyłu, to ze skrętami – daje w pełni zbalansowaną praktykę.

Zauważysz że wszystkie te sekwencje mają wspólną strukturę. Zaczynają się od pozycji stojących rozgrzewających całe ciało, następnie przechodzą do pozycji centralnych (skłony w przód, wygięcia w tył, skręty lub tak jak w sekwencji na dzień dobry – pozycje na mięśnie brzucha) i kończą się pozycjami wyciszającymi i relaksacyjnymi. Niektóre podstawowe pozycje powtarzają się w każdej sekwencji – takie jak pies z głową w dół, Utthita Trikonasana, Uttanasana czy Utthita Parsvakonasana – te pozycje bowiem rozwijają siłę i wytrzymałość nóg oraz elastyczność stawów biodrowych. Zawsze po pozycji wymagającej większego wysiłku, takiej jak Utthita Trikonasana, następuje pozycja uspokajająca, taka jak Uttanasana. To ma na celu utrzymać i chronić Twoją energię a nie powodować jej utratę.

Jeżeli jesteś osobą całkiem początkującą możesz ominąć pozycje odwrócone oraz inne, których boisz się wykonywać – zapytaj o nie nauczyciela jogi na zajęciach. Jeśli przechodzisz aktualnie menstruację zrezygnuj z pozycji odwróconych oraz mocnych wygięć w tył, a także z mocnych skrętów takich jak Parivrtta Trikonasana czy Parivrtta Parsvakonasana. Pamiętaj o używaniu pomocy do jogi takich jak paski, koce, bolstery czy klocki – aby pomóc sobie w praktyce.

Obserwuj jak początkowe pozycje wpływają na pozycje centralne. W pierwszej popołudniowej sekwencji („Good Afternoon I„) Parśvottanasana i Ardha Candrasana pomagają wydłużyć ścięgna udowe potrzebne do skłonów w pozycjach siedzących. W drugiej sekwencji popołudniowej („Good Afternoon II„) Virabhadrasana I wzmacnia nogi, otwiera klatkę piersiową i daje kręgosłupowi łagodne przygotowanie do wygięć w tył. Natomiast w trzeciej sekwencji na popołudnie („Good Afternoon III„) stojące pozycje skręcone przygotowują kręgosłup do skrętów na siedząco oraz mięśnie brzucha do większego wysiłku. W dobrze przygotowanej sekwencji każda pozycja sprawia, że następna staje się bardziej przystępna i że krok po kroku możemy wchodzić głębiej w trudniejsze asany.

Do własnej praktyki polecam oczywiście książkę „Światło jogi” B.K.S. Iyengara, w której znajdziesz wszystkie asany oraz metody wchodzenia do nich.

A więc do dzieła! Pamiętaj o czterech najważniejszych rzeczach:

  1. Przygotuj przestrzeń do ćwiczeń. Wybierz czyste miejsce, lepiej z gołą podłogą niż z grubym dywanem. Pamiętaj o dostępie do ściany. Wyłącz telefon i poproś domowników, żeby w tym czasie Ci nie przeszkadzali.
  2. Zgromadź wszystkie potrzebne Ci pomoce. Najpierw przejrzyj sekwencję i zanim zaczniesz przygotuj koc, pasek, klocki oraz wszystkie inne sprzęty, których będziesz potrzebował do bezpiecznej praktyki. Pamiętaj o antypoślizgowej macie!
  3. Nie jedz przed rozpoczęciem praktyki. Najlepiej, gdyby ostatni Twój posiłek był dwie godziny przez ćwiczeniami. Jeśli to nie jest możliwe, zjedz coś lekkiego, owoc lub warzywo, przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem.
  4. Ubierz się wygodnie. Załóż luźny strój, który nie ogranicza Twoich ruchów. Może to być dres, mogą być również legginsy i dopasowana koszulka, która nie będzie Ci spadać na twarz podczas pozycji odwróconych. Praktykuj boso aby zwiększyć swoją równowagę i wyczulić stopy.

Gorąco zachęcam do praktyki – Karo

W razie pytań pisz: wjogewzieci@gmail.com