[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2015/11/ubhaya-padangusthasana_s.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”justified” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Można by je opisać jednym słowem – SANTOSA – czyli radość. Lecz z czego ta radość wynika? Odpowiedź poniżej.
Jeden z piękniejszych opisów tego – co daje nam praktykowanie jogi – znajduje się w przedmowie Yehudiego Menuhina do podręcznika „Światło jogi” B.K.S. Iyengara: „Praktyka jogi przywraca pierwotne poczucie miary i proporcji. Sprowadzeni do własnego ciała, naszego pierwszego instrumentu, uczymy się na nim grać, próbując wydobyć maksymalny rezonans i harmonię. Z niesłabnącą cierpliwością, codziennie oczyszczamy i ożywiamy każdą komórkę ciała, przystępujemy do ataku, aby odblokować i wyzwolić możliwości, które skazaliśmy na frustrację i śmierć (…)”
Kiedy się rodzimy natura obdarza nas proporcjonalnym, zdrowym ciałem. Nasz kręgosłup ma naturalne krzywizny pierwotne i wtórne. Pierwotna krzywizna kręgosłupa obejmuje kifozę piersiową i krzyżową, a wtórna – lordozę szyjną i lędźwiową. Lordoza szyjna kształtuje się po raz pierwszy podczas porodu. Pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia odcinek lędźwiowy kręgosłupa rozprostowuje się ze swej pierwotnej kifozy i w wieku ok 3 lat odcinek lędźwiowy zaczyna robić się wklęsły (lordoza), trwa to do osiągnięcia wieku ok 6 – 8 lat. Dopiero w wieku 10 lat lordoza lędźwiowa zyskuje w pełni dojrzały kształt. I do tej pory wszystko rozwija się poprawnie – dopiero później, kiedy zaczynamy zajmować się szkołą, pracą, nosić wszelkie ciężary, niedbale siedzieć oraz chodzić – nasze ciało bardzo szybko nabiera wszelkich wad, a lordoza i kifoza kręgosłupa niezdrowo się pogłębia. Joga wywodzi się z obserwacji natury – poprawne wykonywanie asan pomaga nam utrzymać ciało w naturalnej równowadze. Pomaga nam również naprawić wady, które powstawały w naszym ciele przez lata. Wyrównuje obydwie strony ciała dając tym samym coraz większą równowagę psychiczną. Wzmacnia siłę woli poprzez wyciąganie ciała od palców nóg po czubek głowy. Napędza ambicję oraz wzmaga wytrwałość poprzez długie trwanie w pozycjach i powolne ich pogłębianie. Daje spokój psychiczny poprzez cichy, jednostajny i świadomy oddech. Nie ma więc wątpliwości, że joga przedłuża życie czyniąc je zdrowszym i bardziej szczęśliwym.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]