Zajęcia odbywają się na ul. Kościuszki 36A – Stare Tychy. Celem zajęć jest – przede wszystkim – propagowanie zdrowego trybu życia.  Asany dopasowujemy do indywidualnych możliwości ćwiczących. Każdej pozycji uczymy się pomału i dokładnie – stopniowo przechodząc do trudniejszych kwestii. Jednak bez odpowiedniego przygotowania ćwiczących – nie osiągniemy zamierzonych efektów. Poniżej co nieco o przygotowaniu do ćwiczeń:

Przygotowanie psychiczne – decydując się na ćwiczenie jogi powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiednio się do nich nastawić. Niezbędnymi czynnikami jest motywacja i wytrwałość. Jogę ćwiczymy dla siebie – nie dla współzawodnictwa. Musimy uwierzyć, że dokładna i wytrwała praca nad sobą przyniesie nam wymierne korzyści. Pozytywne efekty można zaobserwować już po paru tygodniach regularnych ćwiczeń. Jednak wykonując asany musimy skupić się tylko na swoim ciele i oddechu – jeśli umysł nasz będzie ciągle atakowany przez miliony myśli o tym co dzieje się obok nas – wtedy nie będziemy w stanie wydobyć z poszczególnych asan ich esencji. Dokładne słuchanie i wykonywanie wskazówek nauczyciela to podstawa na zajęciach jogi. Ważny jest również spokój – podczas ćwiczeń nie należy się śpieszyć, asany wykonujemy starannie, powoli i w granicach swoich możliwości. Nasze ciało informuje nas na co możemy sobie pozwolić – dyskomfort i ból są sygnałami alarmowymi i nie należy ich lekceważyć. Pamiętajmy, że na zajęciach jogi możemy w każdej chwili wyjść z pozycji i odpocząć – joga to nie rywalizacja. Wszystko co wykonujemy na zajęciach – musimy robić tylko i wyłącznie dla siebie – tylko wtedy ćwiczenia przyniosą nam radość i zadowolenie.

Decyzja o rozpoczęciu praktykowania jogi powinna być dobrowolna i w pełni świadoma. Do wykonywania asan trzeba podejść dokładnie i cierpliwie. Nauczyciel ma za zadanie przedstawić każdą asanę – krok po kroku – szczególnie początkowym uczniom. Nie raz, przy początkowej fazie nauczania – wchodzenie do pozycji trwa dłużej aniżeli samo w niej trwanie.  Ale jeśli nie nauczymy się dokładności w pozycjach – nie osiągniemy wymiernych efektów i nie poczujemy esencji pozycji. Silna motywacja, pozytywne nastawienie oraz dokładne słuchanie wskazówek nauczyciela – to klucz do prawidłowego wykonania asan, a tym samym do osiągnięcia założonych efektów odczuwalnych zarówno w ciele jak i umyśle.

Systematyczność – jest niezbędna jeśli chcemy osiągnąć poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie, o określonych porach dnia i pod okiem nauczyciela.

Przygotowanie ciała – zanim rozpoczniemy ćwiczenia powinniśmy opróżnić pęcherz i jelita. Zbyt syty posiłek przed zajęciami może uniemożliwić nam wykonanie niektórych asan oraz sprawić, że będziemy odczuwać duży dyskomfort. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty co najmniej 2 godziny przed zajęciami. Zarówno przed jak i po ćwiczeniach zalecana jest kąpiel. Jogę ćwiczymy na boso i w wygodnym, najlepiej bawełnianym stroju.

Pora ćwiczeń – jogę najlepiej ćwiczyć wczesnym rankiem lub w godzinach wieczornych. Rano wykonywanie asan sprawia nam większą trudność, ponieważ ciało jest jeszcze zastane, natomiast umysł jest w pełni odświeżony. Wieczorem ciało jest już bardziej rozluźnione i asany ćwiczy się z mniejszym wysiłkiem. Tak więc praktyka poranna pomaga nam sprawniej wykonywać codzienną pracę, natomiast ćwiczenia wieczorne usuwają zmęczenie, odświeżają i uspokajają umysł.

Myśl o oddechu – podczas wszystkich ćwiczeń zarówno wydech jak i wdech wykonujemy przez nos. Powinniśmy skupiać się na swoim oddechu i starać się aby zawsze pozostawał naturalny i spokojny. Bardzo istotne jest aby skłony, skręty i wygięcia robić podczas wydechu, a każde ćwiczenie rozpocząć od głębokiego wdechu.

Relaks – po zakończeniu ćwiczeń obowiązkowy jest relaks. Pomaga on utrwalić efekty asan, uspokoić oddech i spokojnie przejść do innych codziennych obowiązków.

Kontuzje, stan zdrowia, nastrój – przed każdymi zajęciami koniecznie poinformuj swojego nauczyciela o ewentualnych kontuzjach, złym samopoczuciu, miesiączce, ciąży czy chorobie.

Punktualność – zawsze przychodź na zajęcia przynajmniej 10 minut przed ich rozpoczęciem, aby spokojnie przygotować sobie stanowisko do ćwiczeń – przygotuj matę, pasek, piankę, klocek oraz koc. Jeśli będziesz na sali dużo wcześniej – nie trać czasu – przejdź do prostych skłonów, psa z głową w dół czy adho mukha virasany i zacznij się rozgrzewać.

Serdecznie zapraszam na zajęcia

~ Karo