[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”2_3″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”26″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” text_font=”Open Sans||on||”]

Zacznij swoją domową praktykę!

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”20″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” text_font=”Open Sans||on||” custom_margin=”-20px|||”]

Sekwencje jogi dla Ciebie.

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/parivrtta-parśvakonasana_a.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”center” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#e5e5e5″ border_style=”solid” max_width=”600px”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Zacznijmy od tego że samodzielna praktyka, nawet jeśli trwa tylko kilka minut każdego dnia, pomoże Ci wejść głębiej w asany niż jedna długa praktyka raz w tygodniu. Ćwiczenie jogi w domu może więc Cię wzmocnić, a czas spędzony z samym sobą podziała ożywiająco zarówno na Twoje ciało jak i umysł. Jednak jeśli w ciągu dnia oczekujesz od siebie zbyt wiele, może się okazać że Twoja samodzielna praktyka będzie dla Ciebie kolejnym obciążeniem. Zanim więc rozpoczniesz ćwiczyć w domu, dokładnie rozważ ile czasu masz do dyspozycji tylko dla siebie każdego dnia. Policz godziny pracy, zadania domowe i rodzinne obowiązki i spróbuj rozsądnie dopasować praktykę jogi do swojego życia.

Rozpocznij od kilku minut każdego dnia, wybierz dwie lub trzy swoje ulubione pozycje. Kiedy będziesz w stanie praktykować trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny, możesz wybrać jedną z sekwencji dostępnych na tej stronie (Good Morning yoga, Good Afternoon I, Good Afternoon II, Good Afternoon III, Good Night yoga practice lub Prenatal yoga routine – która może być również sekwencją dla osób początkujących). Osoby, które praktykują już dłużej gorąco zachęcam do praktyki własnej 5 razy w tygodniu – przez 3 dni po 30 minut i 2 dni przez co najmniej godzinę. To pozostawia jeden dzień na praktykę w grupie z nauczycielem oraz jeden dzień na kompletny odpoczynek. Jeśli praktykujesz w grupie częściej niż raz w tygodniu – to odpowiednią ilość dni odejmij od praktyki własnej.

Jest taki piękny cytat: „Joga jest fontanną młodości. Jesteś tak młody, jak twój kręgosłup jest elastyczny” Boba Harpera, który nawiązuje do tradycyjnej jogi mówiącej o tym, że energia życiowa mieszka i jest chroniona przez kręgosłup. Praktyka własna pomoże Ci rozwijać siłę i elastyczność kręgosłupa stopniowo zwiększając Twój zakres ruchu. Wykonując podczas tygodnia na przemian sekwencje to ze skłonami w przód, to z wygięciami do tyłu, to ze skrętami – daje w pełni zbalansowaną praktykę.

Zauważysz że wszystkie te sekwencje mają wspólną strukturę. Zaczynają się od pozycji stojących rozgrzewających całe ciało, następnie przechodzą do pozycji centralnych (skłony w przód, wygięcia w tył, skręty lub tak jak w sekwencji na dzień dobry – pozycje na mięśnie brzucha) i kończą się pozycjami wyciszającymi i relaksacyjnymi. Niektóre podstawowe pozycje powtarzają się w każdej sekwencji – takie jak pies z głową w dół, Utthita Trikonasana, Uttanasana czy Utthita Parsvakonasana – te pozycje bowiem rozwijają siłę i wytrzymałość nóg oraz elastyczność stawów biodrowych. Zawsze po pozycji wymagającej większego wysiłku, takiej jak Utthita Trikonasana, następuje pozycja uspokajająca, taka jak Uttanasana. To ma na celu utrzymać i chronić Twoją energię a nie powodować jej utratę.

Jeżeli jesteś osobą całkiem początkującą możesz ominąć pozycje odwrócone oraz inne, których boisz się wykonywać – zapytaj o nie nauczyciela jogi na zajęciach. Jeśli przechodzisz aktualnie menstruację zrezygnuj z pozycji odwróconych oraz mocnych wygięć w tył, a także z mocnych skrętów takich jak Parivrtta Trikonasana czy Parivrtta Parsvakonasana. Pamiętaj o używaniu pomocy do jogi takich jak paski, koce, bolstery czy klocki – aby pomóc sobie w praktyce.

Obserwuj jak początkowe pozycje wpływają na pozycje centralne. W pierwszej popołudniowej sekwencji („Good Afternoon I„) Parśvottanasana i Ardha Candrasana pomagają wydłużyć ścięgna udowe potrzebne do skłonów w pozycjach siedzących. W drugiej sekwencji popołudniowej („Good Afternoon II„) Virabhadrasana I wzmacnia nogi, otwiera klatkę piersiową i daje kręgosłupowi łagodne przygotowanie do wygięć w tył. Natomiast w trzeciej sekwencji na popołudnie („Good Afternoon III„) stojące pozycje skręcone przygotowują kręgosłup do skrętów na siedząco oraz mięśnie brzucha do większego wysiłku. W dobrze przygotowanej sekwencji każda pozycja sprawia, że następna staje się bardziej przystępna i że krok po kroku możemy wchodzić głębiej w trudniejsze asany.

Do własnej praktyki polecam oczywiście książkę „Światło jogi” B.K.S. Iyengara, w której znajdziesz wszystkie asany oraz metody wchodzenia do nich.

A więc do dzieła! Pamiętaj o czterech najważniejszych rzeczach:

  1. Przygotuj przestrzeń do ćwiczeń. Wybierz czyste miejsce, lepiej z gołą podłogą niż z grubym dywanem. Pamiętaj o dostępie do ściany. Wyłącz telefon i poproś domowników, żeby w tym czasie Ci nie przeszkadzali.
  2. Zgromadź wszystkie potrzebne Ci pomoce. Najpierw przejrzyj sekwencję i zanim zaczniesz przygotuj koc, pasek, klocki oraz wszystkie inne sprzęty, których będziesz potrzebował do bezpiecznej praktyki. Pamiętaj o antypoślizgowej macie!
  3. Nie jedz przed rozpoczęciem praktyki. Najlepiej, gdyby ostatni Twój posiłek był dwie godziny przez ćwiczeniami. Jeśli to nie jest możliwe, zjedz coś lekkiego, owoc lub warzywo, przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem.
  4. Ubierz się wygodnie. Załóż luźny strój, który nie ogranicza Twoich ruchów. Może to być dres, mogą być również legginsy i dopasowana koszulka, która nie będzie Ci spadać na twarz podczas pozycji odwróconych. Praktykuj boso aby zwiększyć swoją równowagę i wyczulić stopy.

Gorąco zachęcam do praktyki – Karo

W razie pytań pisz: wjogewzieci@gmail.com

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_blog admin_label=”Blog” fullwidth=”on” posts_number=”1″ include_categories=”5,3″ show_thumbnail=”on” show_content=”off” show_more=”on” show_author=”off” show_date=”off” show_categories=”on” show_comments=”off” show_pagination=”on” offset_number=”0″ background_layout=”light” use_dropshadow=”off” header_font_size=”18″ meta_font_size=”14″ body_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_blog][et_pb_divider admin_label=”Separator” color=”#ffffff” show_divider=”off” height=”5″ divider_style=”solid” divider_position=”top” divider_weight=”1″ hide_on_mobile=”on”] [/et_pb_divider][et_pb_social_media_follow admin_label=”Przyciski społecznościowe” link_shape=”circle” background_layout=”light” url_new_window=”off” follow_button=”off”] [et_pb_social_media_follow_network social_network=”facebook” url=”https://www.facebook.com/wjogewzieci” skype_action=”call” bg_color=”#3b5998″] facebook [/et_pb_social_media_follow_network][et_pb_social_media_follow_network social_network=”twitter” url=”https://twitter.com/wjogewzieci” skype_action=”call” bg_color=”#00aced”] Twitter [/et_pb_social_media_follow_network][et_pb_social_media_follow_network social_network=”instagram” url=”https://www.instagram.com/wjogewzieci/” skype_action=”call” bg_color=”#517fa4″] Instagram [/et_pb_social_media_follow_network] [/et_pb_social_media_follow][et_pb_filterable_portfolio admin_label=”Filtrowane portfolio” fullwidth=”on” posts_number=”1″ include_categories=”7″ show_title=”on” show_categories=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” hover_icon=”%%141%%” zoom_icon_color=”#fe7390″ hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” title_font_size=”18″ caption_font_size=”14″ filter_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_filterable_portfolio][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image admin_label=”good morning” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/good-morning-yoga-practice.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid” url=”joga.tychy.pl/Good-morning-yoga” alt=”Joga na dzień dobry” title_text=”Joga na dzień dobry”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Joga na dzień dobry

[/et_pb_text][et_pb_divider admin_label=”Separator” color=”#ffffff” show_divider=”off” height=”25″ divider_style=”solid” divider_position=”top” divider_weight=”1″ hide_on_mobile=”on”] [/et_pb_divider][et_pb_image admin_label=”goodnight” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/goodnight-yoga-practice1.jpg” show_in_lightbox=”off” url=”http://joga.tychy.pl/goodnight-yoga-practice” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Joga na dobry sen

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image admin_label=”good afternoon I” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/good-afternoon-I1.jpg” show_in_lightbox=”off” url=”http://joga.tychy.pl/good-afternoon-i” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

I sekwencja na popołudniową praktykę własną – skłony w przód

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”prenatal” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/prenatal-yoga-routine.jpg” show_in_lightbox=”off” url=”http://joga.tychy.pl/prenatal-yoga-routine” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Sekwencja dla kobiet w ciąży – trymestr II

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image admin_label=”good afternoon II” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/good-afternoon-II.jpg” show_in_lightbox=”off” url=”http://joga.tychy.pl/good-afternoon-ii-backbends” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

II sekwencja na popołudniową praktykę własną – wygięcia w tył

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image admin_label=”Good afternoon III” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2016/01/good-afternoon-III.jpg” show_in_lightbox=”off” url=”http://joga.tychy.pl/good-afternoon-iii-twists-abdominal-muscles” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”on” border_color=”#afafaf” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

III sekwencja na popołudniową praktykę własną – skręty i mięśnie brzucha

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_divider admin_label=”Separator” color=”#ffffff” show_divider=”off” height=”250″ divider_style=”solid” divider_position=”top” divider_weight=”1″ hide_on_mobile=”on”] [/et_pb_divider][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]