Jaką matę do jogi wybrać?

22 września 2017

Bardzo często słyszę to pytanie. Odpowiedź jest o tyle trudna, że na rynku znajdziemy obecnie ogromny wybór mat do jogi i każda z nich spełnia inne wymagania. Dlatego skupię się na kilku najistotniejszych sprawach:

  1. Musi to być mata do jogi, nie karimata. Dobrą matę do jogi znajdziesz najszybciej w dobrych sklepach internetowych (na końcu artykułu znajdziesz ich adresy).
  2. Jeśli chcesz swoją matę często przenosić z miejsca na miejsce zwróć uwagę na jej grubość i wagę. Najbardziej optymalne są maty 3,5-4mm, są one jeszcze w miarę lekkie i komfortowe przy pozycjach leżących i siedzących. Jeśli chcesz z matą podróżować – znajdziesz specjalny rodzaj maty „travel” np. maty Manduka i Samuray mają takie opcje. Maty „travel” są bardzo cienkie, zmieścisz je do każdej torby, ale tracą na komforcie przy wykonywaniu pozycji leżących/siedzących (czujesz się tak, jakbyś siedział/ła bezpośrednio na podłodze).
  3. Długość i szerokość maty dla przeciętnego człowieka jest standardowa: dł. 180cm szer. 60cm. Jeśli jesteś osobą bardzo wysoką (powyżej 180cm) wybierz matę na długość przynajmniej swojego wzrostu. Na niestandardowe maty przeważnie trzeba ciut dłużej poczekać, ale warto.
  4. Parametry antypoślizgowe – większość mat robionych specjalnie do jogi ma już bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, ale dużo zależy od użytkownika – czyli od potliwości stóp i dłoni oraz rodzaju i częstotliwości użytkowania maty. Przeważnie wszystkie nowe maty są śliskie, ale wystarczy je delikatnie oczyścić lub kilka razy poćwiczyć aby odzyskały swoje właściwości antypoślizgowe. Obecnie maty Manduka są uważane za najlepsze w tym zakresie. Ich ceny są dość wysokie, ale są to maty na dobrych kilka lat intensywnej praktyki.
  5. Cena. Dobre maty do jogi kosztują między 80-280zł. Najbardziej nietrwałe i o niskim komforcie są maty z przedziału 20-40zł.
  6. Kolor. Pomimo pięknych wielobarwnych mat dostępnych aktualnie na rynku – zanim ją wybierzesz – zastanów się nad możliwością częstotliwości jej czyszczenia oraz nad tym, czy kolor nie znudzi Ci się zbyt szybko.
  7. Jaką matę ja polecam? Zdecydowanie Manduka lub Samurai. Maty z tych firm mają najlepsze parametry antypoślizgowe, duży wybór grubości i przepiękne kolory. Jeśli mocno pocą Ci się dłonie i stopy polecam również maty Miamiko oraz Joy in me.

W razie dodatkowych pytań śmiało pisz: wjogewzieci@gmail.com, spróbuję jak najszybciej odpowiedzieć – Karo.

Poniżej linki do sklepów sprawdzonych przeze mnie:

https://www.nui.sklep.pl

https://sklep.joga-joga.pl/

miamiko.com

http://joyinme.co/

18 sierpnia 2017
23 września 2017

karo

Nauczycielka jogi z Tychów, miłośniczka zdrowego stylu życia, jogi oraz spontanicznych przygód.

RELATED POSTS