20161031-24_gomukha_dankargbsquare

Natchnij swoją praktykę jogi wdzięcznością

4 stycznia 2017

Ostatni miesiąc roku sprzyja przemyśleniom na temat jakości naszego życia. Najczęściej wyliczamy niepowodzenia i porażki dochodząc do wniosku że nie mamy za co być wdzięczni losowi.

Otóż nawet w najczarniejszym okresie naszego życia gdzieś jest światło, a praktyka jogi może nas nauczyć odnajdywania go w każdym momencie.

Jak to zrobić? Po pierwsze: Powiedz dziękuję!

Za każdym razem kiedy opierasz czoło na macie bądź wdzięczny/na za to, że możesz na niej być. W ostatnim miesiącu roku niełatwo znaleźć czas na praktykę. Zwróć uwagę na każdy szczegół, który tak się poukładał żebyś mógł/mogła teraz być na macie.

Po drugie: Zastanów się nad celem swojej praktyki.

Za każdym razem, kiedy czujesz się zagubiony/na lub roztargniony/na użyj ustalonych przez siebie intencji aby przypomnieć sobie dlaczego wszedłeś na matę i czego tak naprawdę chcesz. Zatrzymaj się ze złączonymi dłońmi w centrum swojego ciała, blisko serca, skup się na oddechu i wróć do założonego celu.

Po trzecie: skup się na tym, co POTRAFISZ zrobić.

Bardzo często pytamy samych siebie: „Dlaczego moje ciało tak nie potrafi?” Albo „O czym ten nauczyciel mówi?” lub „Jak ona to robi?” – Jeśli zaczną przychodzić Ci do głowy takie pytania – zatrzymaj się. Wróć do momentu, w którym aktualnie jesteś i zastanów się jak Twoje ciało ciężko pracuje w tej pozycji.

Po czwarte: Bądź wdzięczny/na za ciągłą możliwość rozwoju.

Kiedy poczujesz coś nowego w asanie lub uda Ci się wykonać ją lepiej niż ostatnio – bądź wdzięczny/na za to. JEDNA Z NAJFAJNIESZJSZYCH RZECZY W PRAKTYCE JOGI TO TO, ŻE JOGA NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY! Naucz się zauważać różnice za każdym razem kiedy stajesz na swojej macie.

Po piąte: kończąc każdą praktykę zatrzymaj się aby podziękować.

Kiedy jesteś w relaksie i Twoje ciało jest już rozluźnione, pomyśl o tym jak ciężko i chętnie pracowało dla Ciebie podczas minionej praktyki. Pamiętaj również o wszystkich okolicznościach, które sprawiły że mogłeś/mogłaś tutaj być – począwszy od pogody, poprzez współpracowników aż do męża/żony którzy cierpliwie czekają na Ciebie w domu. I przede wszystkim – bądź wdzięczny sobie za to że odwaliłeś/łaś kawał dobrej roboty!!!

Tych umiejętności oraz zadowolenia z każdego dnia życzymy Wam na Święta i cały Nowy 2017 Rok – Karo i Danka

(Tekst na podstawie artykułu „5 Ways to Infuse Your Yoga Practice With Gratitude” – Yoga Journal)

29 stycznia 2016

karo

Nauczycielka jogi z Tychów, miłośniczka zdrowego stylu życia, jogi oraz spontanicznych przygód.

RELATED POSTS