[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”] Patanjali („Światło Jogasutr Patanjalego”) wylicza 8 stopni jogi:
Praktykowanie wszystkich 8 członów nazywamy Astanga-yogą. Nie musimy jednak przechodzić przez wszystkie powyższe etapy. Na zajęciach jogi przeważnie spotykamy się z nauczaniem āsan oraz podstawowymi ćwiczeniami z prānāyāmy. Osobom, które nie chcą zagłębiać się zbyt mocno w filozofię jogi – w zupełności wystarczy udział w takich właśnie zajęciach. Na pewno podniosą one kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. [/et_pb_text][et_pb_team_member admin_label=”Osoba” name=”Patańdźali” image_url=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2015/11/Patanjali.jpg” animation=”off” background_layout=”light” header_font_size=”18″ body_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
(dewanagari पतञ्जलि, transliteracja Patañjāli, ang. Patanjali) – indyjski filozof z ok. II w. p.n.e., jogin, gramatyk sanskrytu, autor jednego z najważniejszych traktatów na temat jogi jakim są Jogasutry (Yogasūtra), a także prawdopodobnie Mahābhāṣyi, wielkiego komentarza do gramatyki Paniniego Aṣṭādhyāyī. Hinduska tradycja uważa go za inkarnację Śeszy i przypisuje dzieło zapoczątkowania systemu jogi.
[/et_pb_team_member][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]