[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://joga.tychy.pl/wp-content/uploads/2015/11/Iyengar2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar – jeden z najwybitniejszych nauczycieli jogi na świecie. Zapoczątkował styl nauczania jogi znany obecnie jako joga Iyengara. Był jednym z pierwszych, którzy zaszczepili jogę na Zachodzie. Urodził się w 1918 roku w południowych Indiach. Całe swoje życie poświęcił badaniu, rozwijaniu, doskonaleniu i nauczaniu sztuki jogi. Wykształcił wielu nauczycieli, którzy przekazują jego naukę milionom uczniów na całym świecie. Pod jego kierunkiem uczyli się między innymi Jiddhu Krishnamutri, Aldous Huxley, Yehudi Menuhin, Elżbieta – królowa Belgii. W roku 1975 w Punie, w Indiach Zachodnich powstał Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute. W Instytucie B.K.S. Iyengar oraz jego córka Geeta i syn Prashant nadal doskonalą i rozwijają metody jogi. Instytut jest odwiedzany przez setki nauczycieli z całego świata.

Metoda B.K.S. Iyengara charakteryzuje się niezwykłą precyzją wykonywanych pozycji, wykorzystuje się w niej pomoce takie jak paski, liny, bolstery, koce, klocki, pianki, krzesła i wiele innych. Dzięki temu nawet osoby z ograniczeniami w ciele mogą bezpiecznie ćwiczyć jogę i cieszyć się nią każdego dnia. W Instytucie Jogi w Punie regularnie odbywają się klasy medyczne, podczas których osoby z różnymi dolegliwościami dzięki praktyce jogi odzyskują zdrowie. W metodzie Iyengara asany dzielą się na grupy, z których każda ma inny wpływ na nasz organizm.

Guruji Iyengar zmarł 20.08.2014r. Zostawił nam ogromną wiedzę na temat jogi w wielu cenionych publikacjach oraz w pamięci uczniów, którzy mieli szczęście spotkać go osobiście.

  • B.K.S Iyengar: „Joga” Wyd. 1. Warszawa: PWN, 1990. (Light on Yoga) (późniejsze wyd. pt.Światło jogi)
  • Pranajama (Light on Pranayama)
  • Drzewo jogi (The Tree of Yoga)
  • Album o jodze pojmowanej jako sztuka (The Art of Yoga)
  • Joga światłem życia, Wyd. Galaktyka

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]